Posljednje ažuriranje: 7. rujna 2026.
Prosječna mjesečna bruto plaća u Estoniji u drugom tromjesečju 2026. dosegnula je 2.243 €, dok je medijalna iznosila 1.840 €. Najnoviji tromjesečni podaci objavljeni su 3. rujna 2026. Za cijelu 2025. mjesečni prosjek iznosio je 2.092 €. Riječ je o različitim referentnim razdobljima, a ne o suprotstavljenim procjenama iste godišnje plaće. Službena serija dostupna je na portalu estonskog statističkog ureda Statistics Estonia posvećenom primanjima.
Za osobu koja prima 2.243 € bruto, procijenjena mjesečna neto plaća prema standardnim pretpostavkama za 2026. u ovom vodiču iznosi 1.840,55 €. Kod medijalne bruto plaće od 1.840 € odgovarajuća procjena iznosi 1.537,53 €. Oba iznosa Finorumovi su obračuni plaće, a ne objavljena nacionalna statistika neto primanja.
Ta je razlika važna pri procjeni ponude. Nacionalni prosjek može izgledati sasvim dovoljan za život, dok konkretan posao donosi znatno manje. Jednaka bruto plaća može dati i različite neto iznose, ovisno o sudjelovanju u mirovinskom sustavu i korištenju osnovnog neoporezivog iznosa.
Prosječna plaća u Estoniji: ključni podaci
| Pokazatelj | Iznos | Referentno razdoblje ili osnova |
|---|---|---|
| Prosječna mjesečna bruto plaća | 2.243 € | Drugo tromjesečje 2026. |
| Medijalna mjesečna bruto plaća | 1.840 € | Drugo tromjesečje 2026. |
| Prosječna mjesečna bruto plaća za posljednju završenu godinu | 2.092 € | 2025. |
| Procijenjeni neto iznos za bruto prosjek drugog tromjesečja | 1.840,55 € | Finorumov izračun prema pravilima za 2026. |
| Procijenjeni neto iznos za bruto medijan drugog tromjesečja | 1.537,53 € | Isti ilustrativni profil zaposlenika. |
| Minimalna mjesečna bruto plaća za puno radno vrijeme | 946 € | Od 1. travnja 2026. |
| Minimalna bruto satnica | 5,67 € | Od 1. travnja 2026. |
| Godišnji rast prosječne bruto plaće | 5,5 % | Drugo tromjesečje 2026. u odnosu na drugo tromjesečje 2025. |
Podaci o bruto primanjima i njihovu rastu potječu od Statistics Estonia. Minimalni iznosi i datum početka primjene utvrđeni su Vladinom uredbom br. 36. Neto procjene slijede službena pravila obračuna objašnjena u nastavku.
Za širu početnu usporedbu koristi Finorumov alat za usporedbu prosječnih plaća. Prije zaključka o tome koja zemlja nudi više usporedi isto razdoblje i istu definiciju primanja.
Što statistika plaća uključuje
Od 2023. estonska mjesečna statistika primanja koristi podatke registra zaposlenih te prijave dohotka i socijalnog poreza. Obuhvaća ugovore o radu, zaposlenje u državnoj službi i ugovore o pružanju usluga, uz propisana izuzeća. Ne mjeri poslovnu dobit samozaposlenih ni dohodak svakog stanovnika. Promjenu objašnjava metodološka obavijest ureda Statistics Estonia.
Nepuno radno vrijeme i zaposlenje tijekom samo dijela razdoblja uzimaju se u obzir izračunom radnog angažmana. Njime se podaci prilagođavaju ugovorenom radnom vremenu i broju dana zaposlenja, umjesto da se jednostavno izračuna prosjek isplaćenog novca svima, neovisno o satima rada. Glavni podatak zato ne treba tumačiti kao stvarnu mjesečnu isplatu svakog zaposlenika ni kao prosjek samo onih koji su radili cijelu godinu.
Pokazatelj primanja širi je od osnovne plaće. Uključuje novčane naknade poput bonusa, naknade za godišnji odmor i određenih drugih isplata. Socijalni porez poslodavca nije dio bruto plaće zaposlenika. Službena definicija prosječnih mjesečnih bruto primanja opisuje obuhvaćene isplate i nazivnik temeljen na radnom angažmanu.
Mjesečni prosjek za tromjesečje nije godišnja plaća podijeljena s dvanaest. Množenjem 2.243 € s dvanaest dobiva se hipotetska godišnja plaća od 26.916 € uz nepromijenjeni iznos, a ne izmjereni rezultat za cijelu 2026. Potpuni godišnji podatak o primanjima za 2026. još ne postoji.
Starija serija primanja po satu, temeljena na anketnom istraživanju, također ima drukčiju metodologiju od novijih mjesečnih podataka iz registara. Ne treba je množiti s pretpostavljenim brojem mjesečnih sati kako bi se dobila navodno usporediva plaća.
Prosjek ili medijan: koji je podatak korisniji?
Prosjek je koristan za praćenje ukupne mase plaća u odnosu na zaposlenost. Medijan opisuje sredinu raspodjele primanja: polovica vrijednosti nalazi se ispod njega, a polovica iznad. Visoke plaće povisuju prosjek, što pomaže objasniti zašto ponuda ispod nacionalnog prosjeka nije automatski neuobičajena.
Za pregovore kreni od nacionalnog podatka, a zatim usporedbu suzi na zanimanje, iskustvo, poslodavca i radne sate. Prosjek djelatnosti uključuje rukovoditelje, stručnjake i pomoćno osoblje; nije početna plaća svake osobe koja u toj djelatnosti radi.
Aplikacija Statistics Estonia za primanja omogućuje usporedbe po zanimanjima. Popratne napomene objašnjavaju obuhvat i prikaz preračunan na puno radno vrijeme. Provjeri prikazano tromjesečje jer se aplikacija i statističke objave mogu ažurirati prema različitim rasporedima.
Bruto i neto plaća u 2026.
Za standardnog zaposlenika radne dobi obračun počinje od bruto plaće, od koje se odbijaju doprinos zaposlenika za osiguranje za slučaj nezaposlenosti i eventualni doprinos za drugi mirovinski stup. Zatim se obračunava porez na dohodak nakon primjene raspoloživog osnovnog neoporezivog iznosa.
Sljedeće procjene pretpostavljaju estonskog poreznog rezidenta od 35 godina, samca bez djece, koji radi na temelju standardnog ugovora o radu i cijelu je 2026. obuhvaćen estonskim socijalnim osiguranjem. Zaposlenik kod jednog poslodavca koristi puni mjesečni neoporezivi iznos od 700 € i uplaćuje 2 % u drugi mirovinski stup. Nema drugih odbitaka, oporezivih pogodnosti ni posebnog tretmana. Lokacija unutar Estonije ne mijenja ove nacionalne stope obračuna plaće.
Primjeri pretpostavljaju dvanaest jednakih mjesečnih isplata plaće. Nije dodan bonus ni zasebno isplaćen dodatak. Bonus povećava oporeziva primanja u mjesecu isplate i treba ga uključiti pri izračunu konkretne ponude.
| Mjesečna bruto plaća | Osiguranje zaposlenika za slučaj nezaposlenosti | Mirovinski doprinos zaposlenika, 2 % | Porez na dohodak | Procijenjena mjesečna neto plaća |
|---|---|---|---|---|
| 946 € | 15,14 € | 18,92 € | 46,63 € | 865,31 € |
| 1.500 € | 24,00 € | 30,00 € | 164,12 € | 1.281,88 € |
| 1.840 € | 29,44 € | 36,80 € | 236,23 € | 1.537,53 € |
| 2.092 € | 33,47 € | 41,84 € | 289,67 € | 1.727,02 € |
| 2.243 € | 35,89 € | 44,86 € | 321,70 € | 1.840,55 € |
| 3.000 € | 48,00 € | 60,00 € | 482,24 € | 2.409,76 € |
| 4.000 € | 64,00 € | 80,00 € | 694,32 € | 3.161,68 € |
Finorumovi izračuni, uz doprinose i porez zaokružene na cente. Redak s 946 € prikazuje mjesec nakon travanjskog povećanja minimalne plaće, a ne zakonski minimum za svih dvanaest mjeseci 2026.
Kod bruto plaće od 2.243 € oporezivi iznos jest 2.243 € − 35,89 € − 44,86 € − 700 € = 1.462,25 €. Porez na dohodak iznosi 22 % tog iznosa, odnosno 321,70 € nakon zaokruživanja. Neto rezultat dobiva se oduzimanjem dvaju doprinosa zaposlenika i poreza od bruto plaće.
Procjena od približno 1.727 € povezana s bruto prosjekom za 2025. koristan je scenarij za 2026. uz 2.092 € bruto. Ne opisuje iznos koji su zaposleni stvarno primali prema pravilima o neoporezivom iznosu za 2025.
Isprobaj Finorumov kalkulator neto plaće za Estoniju uz vlastitu stopu mirovinskog doprinosa i postavku neoporezivog iznosa. Ovi primjeri koriste aktualne porezne stope estonske Porezne i carinske uprave (EMTA) i službena pravila o priznavanju doprinosa kao odbitaka.
Izbor mirovinskog doprinosa mijenja neto isplatu
Sudionici drugog mirovinskog stupa mogu uplaćivati 2 %, 4 % ili 6 %, pri čemu je 2 % zadana stopa. Za osobu koja nije obveznik doprinosa potreban je drukčiji izračun; stopa od nula posto nije opcija koju svaki uključeni zaposlenik može odmah odabrati. EMTA-ine smjernice o kapitaliziranom mirovinskom osiguranju objašnjavaju obvezu i provjeru stope.
Kod 2.243 € bruto, uz ostale nepromijenjene pretpostavke, procijenjena neto plaća iznosi približno:
| Primjenjiva stopa drugog stupa | Procijenjena mjesečna neto plaća, zaokruženo |
|---|---|
| Bez obveze doprinosa | 1.876 € |
| 2 % | 1.841 € |
| 4 % | 1.806 € |
| 6 % | 1.771 € |
Viši doprinosi smanjuju raspoloživi novac, ali povećavaju iznos usmjeren u mirovinsku štednju. Smanjenje neto plaće manje je od dodatnog doprinosa jer mirovinski odbitak istodobno smanjuje porez na dohodak.
Porez na dohodak, olakšice i troškovi poslodavca
Redovita stopa poreza na dohodak od plaće u 2026. iznosi 22 %. Standardni osnovni neoporezivi iznos jest 700 € mjesečno ili 8.400 € godišnje i više se ne smanjuje s rastom dohotka. Za osobu koja je navršila dob za mirovinu primjenjuje se zaseban iznos od 776 € mjesečno ili 9.312 € godišnje. Prethodni primjeri za zaposlene radne dobi ne koriste tu zasebnu olakšicu. Iznose potvrđuje EMTA-ina tablica stopa.
Za korištenje mjesečnog neoporezivog iznosa podnesi odgovarajući pisani zahtjev. Istodobno ga može primjenjivati samo jedan poslodavac ili isplatitelj. Bez zahtjeva tijekom godine može biti obustavljeno više poreza, dok se neiskorišteno godišnje pravo usklađuje kroz poreznu prijavu. Neoporezivi iznos nije dodatna novčana isplata: uz stopu od 22 %, korištenje 700 € olakšice smanjuje porez za taj mjesec najviše za 154 €. Pojedinosti donose EMTA-ine smjernice o osnovnom neoporezivom iznosu.
Doprinos zaposlenika za osiguranje za slučaj nezaposlenosti iznosi 1,6 %, dok poslodavac zasebno plaća 0,8 %. Navršena dob za mirovinu i određene situacije umirovljenja mogu promijeniti obvezu zaposlenika. Razliku objašnjavaju službene smjernice o osiguranju za slučaj nezaposlenosti.
Poslodavac u standardnom slučaju plaća i socijalni porez od 33 %. On se ne odbija od ugovorene bruto plaće. U 2026. mjesečna osnovica za minimalnu obvezu socijalnog poreza ostaje 886 €, što daje 292,38 € poreza ondje gdje se minimalna obveza primjenjuje; postoje iznimke. Tu osnovicu ne treba zamijeniti s minimalnom plaćom koja je povećana u travnju. Pravila donose EMTA-ine smjernice o socijalnom porezu.
U primjeru s bruto plaćom od 2.243 € standardni trošak plaće za poslodavca iznosi približno 3.001,13 €: 2.243 € plaće, 740,19 € socijalnog poreza i 17,94 € doprinosa poslodavca za osiguranje za slučaj nezaposlenosti. Pogodnosti i drugi troškovi zaposlenja mogu povećati ukupni iznos. Zaposlenik svoj preračun bruto plaće u neto i dalje započinje od 2.243 €.
Za potpunije objašnjenje porezne rezidentnosti, prihoda od ulaganja i godišnjeg prijavljivanja pročitaj Porezni vodič za Estoniju.
Minimalna plaća, radno vrijeme i dodatne isplate
Od 1. travnja 2026. zakonski minimum iznosi 946 € bruto mjesečno za puno radno vrijeme, uz zasebnu minimalnu bruto satnicu od 5,67 €. Prethodna minimalna mjesečna plaća iznosila je 886 €. Promjenu bilježi EMTA-in povijesni pregled minimalnih plaća.
Nemoj primjenjivati 946 € unatrag na razdoblje od siječnja do ožujka niti minimalnu satnicu pretvarati u fiksni mjesečni iznos pomoću proizvoljnog broja sati. Redovito puno radno vrijeme u pravilu iznosi 40 sati u sedmodnevnom razdoblju, dok u nekim slučajevima vrijede kraća radna vremena. Smjernice Inspektorata rada objašnjavaju ugovorene sate i rasporede radnog vremena.
Sektorski ugovori i posebni najniži iznosi plaća mogu osigurati više od nacionalnog minimuma. Provjeri uvjete koji se stvarno odnose na posao, osobito kod reguliranog rada ili rada obuhvaćenog kolektivnim pregovaranjem.
Prekovremeni rad u pravilu se nadoknađuje plaćenim slobodnim vremenom; ako se ugovori novčana naknada, plaća se 1,5 puta redovita plaća. Rad blagdanom u pravilu se plaća dvostruko, uz mogućnost dogovora o slobodnom vremenu. Primjenjuju se i pravila noćnog rada. Sve je to odvojeno od minimalne osnovne plaće. Tretman objašnjava pregled primjenjivih uvjeta rada Inspektorata rada.
Redovito pravo na godišnji odmor iznosi 28 kalendarskih dana, uz dulje trajanje za neke zaposlenike. Naknada za godišnji odmor plaća je za vrijeme odmora, a ne automatska dodatna mjesečna plaća. Pojedinosti donose službene smjernice o vrstama odmora i obračunu naknade za godišnji odmor.
Nemoj pretpostaviti opće pravo na 13. ili 14. plaću. Provjeri uključuje li ponuda zajamčeni godišnji bonus, nagradu za radnu uspješnost koja ovisi o odluci poslodavca ili samo dvanaest redovitih isplata. Bonuse već uključene u statistički pokazatelj plaće ne treba ponovno dodavati objavljenom prosjeku.
Plaće po djelatnostima
Za odabrane djelatnosti prikazana su prosječna mjesečna bruto primanja u drugom tromjesečju 2026., prema klasifikaciji EMTAK 2008 korištenoj u objavi. Iznosi opisuju gospodarsku djelatnost poslodavca, a ne određeno zanimanje.
| Djelatnost | Prosječna bruto plaća mjesečno |
|---|---|
| Informacije i komunikacije | 3.837 € |
| Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija | 3.783 € |
| Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja | 3.629 € |
| Javna uprava i obrana; obvezno socijalno osiguranje | 2.799 € |
| Zdravstvena zaštita i socijalna skrb | 2.669 € |
| Stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti | 2.664 € |
| Prerađivačka industrija | 2.104 € |
| Prijevoz i skladištenje | 1.985 € |
| Trgovina na veliko i malo; popravak motornih vozila | 1.912 € |
| Smještaj te priprema i usluživanje hrane | 1.389 € |
Izvor: objava Statistics Estonia za drugo tromjesečje 2026., od 3. rujna 2026.
Tehnološke djelatnosti pružaju vrlo drukčiji orijentir od ugostiteljstva. Ipak, čak i u dobro plaćenoj djelatnosti prosjek uključuje različite poslove i razine iskustva. Treba pomoći u pregovorima, a ne zamijeniti usporedbu konkretnog radnog mjesta.
Djelatnost i vlasništvo također su različite kategorije. Javna uprava nije cijeli javni sektor, a zdravstvene usluge mogu obuhvaćati različite oblike vlasništva. Statistics Estonia objavljuje zasebnu seriju prema vlasništvu, PA115, navedenu u metodologiji i vodiču kroz tablice. Usporedba javnog i privatnog sektora treba koristiti tu seriju, umjesto spajanja odabranih djelatnosti u izmišljeni sektorski prosjek.
Plaće po regijama
Najnovija objava donosi sljedeće usporedive prosječne iznose:
| Područje | Prosječna mjesečna bruto plaća, drugo tromjesečje 2026. |
|---|---|
| Tallinn | 2.611 € |
| Okrug Harju, uključujući Tallinn | 2.488 € |
| Okrug Tartu | 2.285 € |
| Estonija | 2.243 € |
Izvor: objava Statistics Estonia za drugo tromjesečje.
Podaci se temelje na mjestu rada, a ne na prebivalištu zaposlenika, kako Statistics Estonia objašnjava u metodološkoj napomeni uz tromjesečna primanja. Plaća osobe koja putuje na posao zato može biti povezana s Tallinnom iako živi drugdje. Tallinn i okrug Harju preklapaju se; nisu neovisne regije čiji bi se podaci zbrajali.
Lokacija bolje plaćenih poslova ne određuje raspoloživi dohodak lokalnih kućanstava. Ne treba ni uspoređivati podatak za Tallinn iz 2026. s podatkom za okrug iz 2025. kako bi se prikazala navodno precizna aktualna regionalna razlika.
Za troškovnu stranu koristi vodič kroz troškove života u Estoniji. Provjeri stanovanje, zimske režije i prijevoz za konkretan grad i smještaj koji razmatraš.
Prate li plaće rast cijena?
U 2025. prosječna bruto primanja porasla su 5,6 %, dok je nacionalni indeks potrošačkih cijena porastao 4,8 %. Na temelju tih zaokruženih službenih stopa realni rast iznosio je približno 0,8 %:
Finorumov izračun: (1,056 ÷ 1,048 − 1) × 100 ≈ 0,76 %.
Serija plaća dostupna je na portalu o primanjima, a podatak o inflaciji potječe iz objave Statistics Estonia o CPI-ju za 2025. Taj izračun mjeri promjenu kupovne moći prosječne bruto plaće prije promjena osobnog poreznog tretmana; ne predstavlja realni rast neto plaće svakog kućanstva.
Novija tromjesečna serija pokazuje godišnji rast plaća od 6,2 % u prvom i 5,5 % u drugom tromjesečju 2026. Tromjesečja uspoređuj s istim tromjesečjem prethodne godine kako bi se smanjio utjecaj sezonskog rasporeda isplata.
Najnovija objava CPI-ja, od 7. rujna 2026., navodi godišnju inflaciju od 1,5 % u kolovozu, uz rast cijena od 0,4 % u odnosu na srpanj. Izvor je kolovoška objava Statistics Estonia o cijenama. Inflacija iz kolovoza i rast plaća u drugom tromjesečju odnose se na različita razdoblja, pa njihova razlika nije pravilno usklađen tromjesečni izračun realnog rasta plaća.
Pojedinom zaposleniku novi neoporezivi iznos koji ne ovisi o dohotku može povećati neto plaću u 2026. čak i ako bruto plaća ostane ista. Taj porezni učinak odvojen je od povišice koju financira poslodavac.
Razlika u plaćama žena i muškaraca
Estonska nacionalna neprilagođena razlika u plaćama žena i muškaraca u 2025. iznosila je 12,2 %, manje od 13,2 % u 2024. Mjeri razliku u prosječnim bruto primanjima po satu u odnosu na primanja muškaraca. Referentni mjesec jest listopad; nije riječ o usporedbi prosječnih godišnjih plaća. Rezultati su objavljeni 23. travnja 2026. Istraživanje objašnjava objava Statistics Estonia o razlici u plaćama žena i muškaraca.
Pokazatelj ne prilagođava rezultat zanimanju, odgovornostima ili stažu i zato ne mjeri nejednaku plaću za identičan posao. Estonski nacionalni obuhvat također se razlikuje od Eurostatova, pa glavne postotke tih dviju institucija ne treba smatrati međusobno zamjenjivima.
Što se smatra dobrom plaćom u Estoniji?
Dobra plaća ostavlja dovoljno za redovitu potrošnju kućanstva, povremene troškove i ciljeve štednje. Život bez sustanara, dijeljenje smještaja i uzdržavanje djece znače vrlo različite budžete uz jednaku plaću.
Prema prethodnom modelu, prelazak s 2.243 € na 3.000 € bruto donosi približno 569 € više neto mjesečno. Ako bolje plaćeni posao zahtijeva dodatnih 400 € za stanovanje i putovanje na posao, stvarno poboljšanje pada na oko 169 €. Iznos od 400 € hipotetska je pretpostavka budžeta, a ne tvrdnja o tržišnim najamninama.
Kreni od pisanog godišnjeg budžeta. Uključi režije tijekom cijele godine, hranu, prijevoz, osiguranja, skrb za djecu ako je potrebna i putovanja kući. Troškove selidbe i polog za najam odvoji od redovite mjesečne potrošnje. Tako ćeš lakše vidjeti poboljšava li posao tvoje financije nakon početnog razdoblja preseljenja.
Za usporedbu odredišta koristi alat za usporedbu troškova života. Ocjena preseljenja u EU-u (EU Relocation Score) u Finorumovu kalkulatoru preseljenja daje širi pogled prema tvojim unosima i prioritetima. Ocjenu shvati kao procjenu za planiranje, a ne jamstvo osobnog ishoda.
Karta za usporedbu zemalja EU-a nudi još jedan način usporedbe država. Za druge baltičke mogućnosti pročitaj članke o prosječnoj plaći u Latviji i Litvi. Prije usporedbe glavnih iznosa uskladi razdoblja, definicije radnog vremena i doprinose zaposlenika; sama nominalna bruto plaća nije pouzdan pokazatelj koliko će ti ostati.
Od plaće do štednje, ulaganja i nekretnina
Kada budžet pokaže da ti redovito ostaje održiv višak, pročitaj vodič za ulaganje u Estoniji za sljedeći korak planiranja. Novac usmjeren u mirovinu i novac dostupan za skoru potrošnju imaju različite svrhe, iako su oba dio tvoje financijske slike.
Pri procjeni prodaje ulaganja koristi kalkulator poreza na kapitalnu dobit za Estoniju kao početnu procjenu uz porezni vodič. Obračun poreza obustavljenog iz plaće ne određuje porezni tretman investicijske transakcije.
Ako plan uključuje prihod od najma, koristi kalkulator poreza na prihod od najma u EU-u. Taj alat procjenjuje oporezivanje prihoda od najma; ne zamjenjuje provjeru poreza na zemljište, troškova stjecanja, financiranja ili troškova vlasništva nad nekretninom. Te novčane tokove odvoji od dohotka od rada kada procjenjuješ kolika ti je plaća potrebna.
Praktični savjeti za doseljenike i radnike na daljinu
Prije potpisivanja potvrdi novčanu bruto plaću, učestalost isplate, radne sate, mirovinske doprinose, uvjete za bonuse i pravila godišnjeg odmora. Iznos računa vanjskog suradnika nije izravno usporediv s plaćom zaposlenika: osoba koja ostvaruje prihod preko računa možda snosi troškove koje bi inače plaćao poslodavac.
Prekogranični rad na daljinu zahtijeva zasebnu poreznu procjenu i provjeru socijalnog osiguranja. Država poslodavca sama po sebi ne određuje gdje nastaju sve obveze. EMTA u smjernicama o dohotku od rada objašnjava razliku između poreza na dohodak i sustava socijalne sigurnosti koji se primjenjuje kod rada u više država.
Godinu provjeri jednako pažljivo kao i postotak. Prijava podnesena u 2026. za dohodak iz 2025. i dalje koristi stariji osnovni neoporezivi iznos koji ovisi o dohotku; novo pravilo od 700 € primjenjuje se na dohodak ostvaren u 2026. EMTA-ine upute za prijavu dohotka iz 2025. objašnjavaju tretman prethodne godine. Smjernice o poreznim olakšicama za 2026. potvrđuju da se godišnja prijava za 2026. podnosi u 2027.
Korisna usporedba ponuda povezuje tri stvari: zajamčenu plaću za jednak opseg rada, neto primanja prema vlastitom poreznom profilu i realne izdatke kućanstva. Nacionalni prosjek daje kontekst, a ta tri podatka pokazuju što bi posao značio za tebe.
Istraži više na Finorumu
Provjeri što tvoja plaća može značiti za neto primanja, troškove života i dugoročne planove uz ove Finorumove alate i vodiče:
- Kalkulator neto plaće za Estoniju — procijeni koliko ti ostaje nakon davanja.
- Kalkulator poreza na kapitalnu dobit za Estoniju — istraži porez pri prodaji ulaganja.
- Ocjena preseljenja u EU-u — usporedi odredišta prema svom budžetu i prioritetima.
- Karta za usporedbu zemalja EU-a — istraži plaće, poreze i troškove života u državama EU-a.
- Kalkulator poreza na prihod od najma u EU-u — procijeni oporezivanje prihoda od najma.
- Usporedba prosječnih plaća — usporedi europske referentne podatke o plaćama.
- Alat za usporedbu troškova života — usporedi troškove među odredištima.
- Porezni vodič za Estoniju — upoznaj šira porezna pravila.
- Troškovi života u Estoniji — planiraj kućni budžet.
- Ulaganje u Estoniji — istraži mogućnosti ulaganja i lokalne posebnosti.
- Prosječna plaća u Latviji i prosječna plaća u Litvi — istraži mogućnosti u susjednim zemljama.
Napomena
Ovaj članak donosi opće informacije, a ne individualni porezni, pravni, investicijski ili radnopravni savjet. Službena statistika plaća odnosi se na određene skupine i razdoblja. Finorumovi primjeri neto plaće koriste pojednostavnjene pretpostavke za 2026. i nisu službeni prosjek ni medijan neto primanja. Sudjelovanje u mirovinskom sustavu, zahtjev za korištenje neoporezivog iznosa, rezidentnost, prekogranični rad i druge okolnosti mogu promijeniti rezultat. Važne odluke provjeri s nadležnim tijelom ili kvalificiranim stručnjakom.
Iva Buće magistrica je ekonomije specijalizirana za digitalni marketing i logistiku. Spaja analitičko razmišljanje s kreativnošću kako bi financijske i investicijske teme približila široj publici. Na Finorumu složene ekonomske pojmove pretvara u jasna, praktična objašnjenja za čitatelje i ulagače.
Sources & References
EU regulations & taxation
- Emta.ee — EMTA-ine smjernice o kapitaliziranom mirovinskom osiguranju
- EMTA-ine smjernice o osnovnom neoporezivom iznosu
- EMTA-ine smjernice o socijalnom porezu
- EMTA-ine upute za prijavu dohotka iz 2025.
- EMTA-in povijesni pregled minimalnih plaća
- službene smjernice o osiguranju za slučaj nezaposlenosti
- smjernicama o dohotku od rada
- Smjernice o poreznim olakšicama za 2026.
Additional educational resources
- Palgad.stat.ee — Aplikacija Statistics Estonia za primanja
- Riigiteataja.ee — Vladinom uredbom br. 36
- Stat.ee — kolovoška objava Statistics Estonia o cijenama
- metodologiji i vodiču kroz tablice
- metodološkoj napomeni uz tromjesečna primanja
- objava Statistics Estonia o razlici u plaćama žena i muškaraca
- objave Statistics Estonia o CPI-ju za 2025.
- portalu o primanjima
- Ti.ee — pregled primjenjivih uvjeta rada Inspektorata rada
- Tooelu.ee — obračunu naknade za godišnji odmor
- službene smjernice o vrstama odmora
- Smjernice Inspektorata rada

