Prosječna plaća u Belgiji 2026.: bruto, neto i koliko ti ostaje nakon svih davanja

Posljednje ažuriranje: 7. rujna 2026.

Za procjenu ponude za posao u Belgiji nije dovoljan samo iznos mjesečne plaće. Naknada za godišnji odmor, bonus na kraju godine, radno vrijeme i osobne porezne okolnosti mogu znatno promijeniti ukupnu vrijednost ponude. Jednako je važno provjeriti na koju se godinu odnose podaci s kojima je uspoređuješ: najnovija detaljna nacionalna statistika plaća opisuje ranije stanje na tržištu rada, dok su se pravila obračuna plaća i minimalnih primanja u međuvremenu promijenila.

Najnoviji dostupni glavni podaci belgijskog statističkog ureda Statbel odnose se na listopad 2022., a objavljeni su 25. rujna 2024. To su povijesni podaci za usporedbu, a ne izmjerene plaće za 2026. Izvor je Statbelova službena objava o plaćama.

U ovom vodiču odvajamo povijesnu statistiku primanja od pravila koja vrijede u 2026. te objašnjavamo kako konkretnu ponudu usporediti s budžetom svog kućanstva.

Što obuhvaćaju podaci o plaćama

Glavni podaci o raspodjeli plaća obuhvaćaju zaposlene s punim radnim vremenom u poduzećima s najmanje deset zaposlenih. Poljoprivreda, ribarstvo, javna uprava, obrazovanje, zdravstvo i ostale osobne uslužne djelatnosti isključeni su iz glavne analize, dok prikazi po zanimanjima i djelatnostima imaju širi obuhvat. Ti glavni podaci ne predstavljaju zaradu samozaposlenih ni mjesečne plaće zaposlenih s nepunim radnim vremenom.

Mjesečna bruto primanja uključuju prekovremeni rad i redovite dodatke, ali isključuju povremene godišnje dodatke poput 13. plaće i dodatne naknade za godišnji odmor, poznate kao „dvostruka naknada za godišnji odmor”. Podatak za listopad nije ukupan iznos godišnjih primanja. Pojedinosti donose Statbelove definicije primanja i metodološki podaci o istraživanju.

U toj glavnoj objavi nije naveden usporediv nacionalni prosjek ni medijan neto plaće. Primjeri preračuna bruto plaće u neto iznos u nastavku Finorumovi su izračuni za jasno definiran profil zaposlenika, a ne službena statistika neto plaća.

Prosječna plaća u Belgiji: ključni podaci

Ovi podaci odgovaraju na različita pitanja. Prva četiri opisuju povijesnu raspodjelu bruto primanja zaposlenih s punim radnim vremenom, a posljednji redak prikazuje aktualni zajamčeni minimum primanja.

PokazateljIznosReferentno razdoblje
Prosječna mjesečna bruto primanja4.076 €Listopad 2022.
Medijalna mjesečna bruto primanja3.728 €Listopad 2022.
Prag donjeg decila mjesečnih bruto primanja2.443 €Listopad 2022.
Prag gornjeg decila mjesečnih bruto primanja6.305 €Listopad 2022.
Međusektorski zajamčeni prosječni minimalni mjesečni dohodak, standardni iznos za odrasle2.233,61 € brutoOd 1. srpnja 2026.

Izvori: Statbelova statistika primanja i aktualne smjernice belgijske Savezne javne službe za zapošljavanje o minimalnim primanjima.

Prosjek se dobiva zbrajanjem primanja i dijeljenjem s brojem zaposlenih. Medijan označava sredinu raspodjele, pa na njega manje utječe mali broj vrlo visokih plaća. Nijedan pokazatelj nije početna plaća, preporučena plaća niti jamstvo zarade u određenom zanimanju.

Pri traženju posla suzi usporedbu na svoje odgovornosti, iskustvo, radno vrijeme i djelatnost poslodavca. Nacionalni podatak tek je polazište za taj razgovor.

Primanja diljem Europe usporedi u Finorumovu alatu za usporedbu prosječnih plaća. Prije usporedbe provjeri odnose li se iznosi na isto razdoblje i koriste li istu definiciju bruto odnosno neto primanja.

Mjesečna plaća, naknada za godišnji odmor i ukupna godišnja primanja

Prije usporedbe dviju ponuda od svakog poslodavca zatraži ukupan godišnji bruto iznos novčanih primanja i pregled svih stavki koje uključuje.

Za zaposlenika sa statusom namještenika i fiksnom plaćom koji ima puno pravo na godišnji odmor, zakonska dodatna, odnosno dvostruka naknada za godišnji odmor iznosi 92 % uobičajene mjesečne plaće. Isplaćuje se uz redovitu plaću koju zaposlenik nastavlja primati tijekom godišnjeg odmora. Doprinos na teret zaposlenika za tu zakonsku dodatnu naknadu iznosi 13,07 % odgovarajućeg dijela naknade, koji odgovara iznosu od 85 % redovite mjesečne plaće, a ne cijelog iznosa od 92 %. To objašnjavaju upute belgijskog Nacionalnog ureda za socijalnu sigurnost (ONSS) o naknadi za godišnji odmor.

Bonus na kraju godine zasebna je stavka. Njegov iznos i uvjeti za ostvarivanje prava ovise o primjenjivom ugovoru ili drugoj osnovi prava; nemoj pretpostaviti da svaki posao uključuje punu 13. plaću. Primjerice, službeni uvjeti zapošljavanja Zajedničkog odbora 209 uređuju 13. plaću za određeni sektor.

Ako ugovor predviđa dvanaest mjesečnih plaća, punu 13. plaću i punu dodatnu naknadu za godišnji odmor, godišnji izračun glasi:

Godišnja bruto novčana primanja = mjesečna osnovna plaća × 13,92

Za hipotetsku mjesečnu osnovnu plaću od 4.000 € to izgleda ovako:

SastavnicaIlustrativni godišnji bruto iznos
Dvanaest redovitih mjesečnih plaća48.000 €
Pretpostavljena puna 13. plaća4.000 €
Dodatna naknada za godišnji odmor od 92 % jedne mjesečne plaće3.680 €
Ukupno55.680 €
Ukupan iznos podijeljen na dvanaest kalendarskih mjeseci4.640 €

Ovo je primjer ukupnih primanja, a ne službeni prosjek. Mjesečni ekvivalent od 4.640 € uključuje godišnje dodatke. Izravna usporedba s ponudom u kojoj je navedena samo redovita mjesečna osnovna plaća zato bi bila zavaravajuća.

Pravo na naknadu za godišnji odmor ovisi o relevantnom prethodnom zaposlenju, a način isplate razlikuje se za namještenike i radnike. Ako tek počinješ raditi, mijenjaš broj radnih sati ili se zapošljavaš tijekom godine, zatraži izračun za svoju situaciju. Faktor 13,92 nikada ne treba automatski primijeniti na svakog zaposlenika u Belgiji ni na nacionalni statistički podatak o plaći.

Kako se bruto plaća pretvara u neto primanja u 2026.

Tri glavne skupine stavki dijele bruto primanja od iznosa koji možeš potrošiti: doprinosi zaposlenika, porez na dohodak i dodatne obustave. Porez koji poslodavac obustavlja pri isplati predujam je konačne porezne obveze, pa mjesečni obračun plaće i konačni godišnji rezultat ne moraju potpuno odgovarati jedan drugome.

Doprinosi i ostale obustave iz plaće

Standardna stopa redovitih doprinosa za socijalno osiguranje na teret zaposlenika u privatnom sektoru iznosi 13,07 %. Zaposlenici s nižim plaćama mogu ostvariti smanjenje doprinosa kroz work bonus, odnosno olakšicu za rad. Za radnike se primjenjuje drukčija osnovica doprinosa povezana s njihovim sustavom naknade za godišnji odmor, pa obračun za namještenika ne treba jednostavno preslikati na njihovu platnu listu. Pojedinosti donose službene smjernice o doprinosima za socijalno osiguranje.

Može se primjenjivati i poseban doprinos za socijalnu sigurnost. Obustave iz plaće privremene su, a konačan iznos ovisi o oporezivom godišnjem dohotku kućanstva i primjenjivim pravilima za obiteljski status. Taj se doprinos plaća uz redovitu stopu doprinosa zaposlenika. Postupak je opisan u ONSS-ovim uputama o posebnom doprinosu.

Doprinosi poslodavca odvojeni su od doprinosa koji se odbijaju zaposleniku. Belgijska služba za socijalnu sigurnost navodi osnovnu stopu poslodavca od 25 % u privatnom profitnom sektoru, dok olakšice i dodatni doprinosi utječu na stvarni trošak. Za druge sektore vrijede drukčija pravila. Kada bi se doprinosi poslodavca pribrojili obustavama iz ugovorene bruto plaće zaposlenika, umanjenje neto primanja bilo bi prikazano previsoko.

Pogodnosti također treba razmotriti zasebno. Službeni automobil, bonovi za obrok, uplata poslodavca u mirovinski plan i naknada poslovnih troškova nemaju jednaku novčanu vrijednost ni jednak tretman pri obračunu plaće. Zatraži simulaciju platne liste koja uključuje stvarno ponuđene pogodnosti i eventualni dio troška koji snosiš sam.

Porezni razredi za dohodak ostvaren u 2026.

Belgija je za dohodovnu 2026., odnosno godinu poreznog razreza 2027., objavila sljedeće razrede:

Dio godišnjeg oporezivog dohotkaStopa
Do 16.720 €25 %
Iznad 16.720 € do 29.510 €40 %
Iznad 29.510 € do 51.070 €45 %
Iznad 51.070 €50 %

Osnovni osobni neoporezivi iznos iznosi 11.180 €. U jednostavnom izračunu na ovim razinama dohotka njegova porezna vrijednost iznosi 2.795 €, odnosno 25 % tog iznosa. Porezni razredi primjenjuju se na oporezivi dohodak nakon priznatih odbitaka, a ne izravno na ugovorenu bruto plaću. Izvor su porezne stope i način obračuna Savezne javne službe za financije (FPS Finance).

Zaposlenicima se priznaje i standardni odbitak za profesionalne troškove od 30 % dohotka od rada nakon doprinosa, najviše 6.070 € za 2026., osim ako umjesto njega prijavljuju stvarne troškove koji ispunjavaju uvjete. Riječ je o poreznom odbitku, a ne o novčanoj isplati ili dodatnom davanju iz plaće. Pojedinosti donose pravila FPS Financea o profesionalnim troškovima.

Općinski dodaci na porez razlikuju se prema općini i godini poreznog razreza. Izražavaju se kao postotak odgovarajućeg poreza na dohodak, a ne kao isti postotak bruto plaće. FPS Finance objavljuje tablice općinskih stopa po godinama poreznog razreza. Pretpostavka općinskog dodatka od 7 % zato ne znači da od plaće odlazi još 7 % njezina iznosa.

Šire objašnjenje olakšica, odbitaka i utjecaja osobnih okolnosti donosi naš Porezni vodič za Belgiju.

Primjeri izračuna neto primanja

Sljedeći Finorumovi izračuni procjenjuju godišnja neto novčana primanja prema pravilima za 2026. Podjela godišnjeg iznosa s dvanaest olakšava planiranje kućnog budžeta, ali ne predviđa iznos koji će ti sjesti na račun u uobičajenom mjesecu.

Sva tri primjera temelje se na sljedećim pretpostavkama:

  • Zaposlenik ima 35 godina, radi kao namještenik u privatnom sektoru puno radno vrijeme tijekom cijele 2026. i potpuno je obuhvaćen belgijskim sustavom socijalnog osiguranja zaposlenih.
  • Samac je, nema uzdržavanih osoba, belgijski je porezni rezident cijele godine i nema drugih prihoda.
  • Živi u hipotetskoj belgijskoj općini s dodatkom na porez od 7 %. To je pretpostavka modela, a ne tvrdnja o stopi određene općine za godinu poreznog razreza 2027.; ne koriste se dodatne regionalne porezne pogodnosti.
  • Mjesečna osnovna plaća ne mijenja se, a primanja uključuju dvanaest redovitih plaća, ugovorenu punu 13. plaću i punu dodatnu naknadu za godišnji odmor od 92 % jedne mjesečne plaće.
  • Primjenjuju se standardni odbitak za profesionalne troškove od 6.070 € i osnovni osobni neoporezivi iznos od 11.180 €, bez drugih odbitaka, poreznih umanjenja, oporezivih pogodnosti, obustava za mirovinski plan ili naknada troškova.
  • Obračunavaju se redoviti doprinosi zaposlenika na trinaest mjesečnih plaća, zakonski doprinos zaposlenika na dodatnu naknadu za godišnji odmor te konačni posebni doprinos za socijalnu sigurnost za poreznog obveznika kojem se porez utvrđuje pojedinačno.

Pravila o doprinosima, naknadi za godišnji odmor, troškovima i porezu na dohodak navedena su u prethodno spomenutim izvorima. Godišnji posebni doprinos slijedi članak 108. Zakona od 30. ožujka 1994., čiji je pročišćeni tekst dostupan na Refliju, uz ONSS-ovo objašnjenje privremene naplate. Na prve dvije razine oporezivog dohotka u tablici izračun iznosi 481,96 € uvećano za 1,2996 % dijela oporezivog dohotka iznad 40.997,26 €; na najvišoj prikazanoj razini doseže 731,28 €.

Godišnji izračunMjesečna osnovna plaća 4.076 €Mjesečna osnovna plaća 5.000 €Mjesečna osnovna plaća 6.500 €
Bruto novčana primanja, uključujući pretpostavljene godišnje dodatke56.738 €69.600 €90.480 €
Doprinosi zaposlenika, uključujući doprinos na naknadu za godišnji odmor−7.378 €−9.051 €−11.766 €
Porez na dohodak nakon osnovne osobne olakšice, prije općinskog dodatka−12.702 €−17.908 €−26.990 €
Općinski dodatak, uz pretpostavljenu stopu od 7 %−889 €−1.254 €−1.889 €
Posebni doprinos za socijalnu sigurnost−512 €−657 €−731 €
Procijenjena godišnja neto novčana primanja35.257 €40.731 €49.103 €
Godišnja neto primanja podijeljena s dvanaest2.938 €3.394 €4.092 €

Finorumovi izračuni zaokruženi su na najbliži euro. Ukupni iznosi izračunani su iz nezaokruženih vrijednosti, pa zbroj prikazanih redaka može odstupati za 1 €.

Primjerice, prvi stupac polazi od 56.737,92 € godišnjih bruto novčanih primanja. Nakon 7.378,35 € doprinosa zaposlenika i odbitka za troškove od 6.070 €, godišnji oporezivi dohodak iznosi približno 43.289,57 €. Progresivni obračun poreza, osobna olakšica, pretpostavljeni općinski dodatak i posebni doprinos zatim daju procijenjeni godišnji neto iznos.

Prva mjesečna osnovna plaća namjerno odgovara povijesnom nacionalnom prosjeku, ali dobiveni neto iznos time ne postaje prosječna neto plaća u Belgiji. Riječ je o hipotetskim primanjima za 2026. s određenim godišnjim dodacima i poreznim pretpostavkama.

Redovita mjesečna isplata razlikovat će se od godišnjeg mjesečnog ekvivalenta jer se naknada za godišnji odmor i bonus na kraju godine isplaćuju zasebno. I obustava predujma poreza na te isplate može se razlikovati od obustave u redovitom mjesecu. Obiteljske okolnosti, prebivalište, pogodnosti, promjene zaposlenja i konačni porezni obračun mogu promijeniti rezultat.

U našem kalkulatoru neto plaće istraži svoju situaciju, a od poslodavca zatraži i simulaciju platne liste za uobičajeni mjesec i izračun ukupnih godišnjih primanja.

Minimalna plaća i kolektivni ugovori u Belgiji

Standardni međusektorski zajamčeni prosječni minimalni mjesečni dohodak za odrasle od 1. srpnja 2026. iznosi 2.233,61 € bruto. Iznos je naveden u aktualnim službenim smjernicama o minimalnim primanjima.

Belgija te minimume utvrđuje kolektivnim ugovorima, a ne jedinstvenom zakonskom minimalnom satnicom. Nacionalni minimum poznat je pod kraticom RMMMG na francuskom i GGMMI na nizozemskom. To je jamstvo prosječnog dohotka: određene godišnje isplate, uključujući bonus na kraju godine, mogu se uračunati u izračun za kalendarsku godinu. Zato ga ne treba opisivati kao univerzalnu mjesečnu osnovnu plaću na koju se nužno dodaje 13. plaća. Razliku objašnjavaju smjernice Savezne javne službe za zapošljavanje o minimalnim plaćama i zajamčenom dohotku.

Standardni ugovor za odrasle obuhvaća zaposlene od navršenih 18 godina, uz iznimke koje uključuju radnike od 18 do 20 godina zaposlene na temelju studentskog ugovora. Postoje zasebne odredbe za mlade i studente. Sektorski ugovori mogu propisivati više minimume za pojedina radna mjesta i vlastita pravila indeksacije. Zato su važni zajednički odbor nadležan za poslodavca, klasifikacija radnog mjesta i priznati staž.

Navedeni iznos odnosi se na puno radno vrijeme i nije satnica. Uobičajeni belgijski okvir radnog vremena iznosi 38 sati tjedno, stvarno ili u prosjeku, dok pojedini sektori imaju kraće rasporede. Radni tjedan od 40 sati, primjerice, može biti povezan s dodatnim slobodnim danima kojima se nadoknađuju odrađeni sati. Uspoređuj ugovoreni raspored i primjenjivi minimum zajedno, umjesto da na svaki posao primjenjuješ isti preračun u satnicu. Pojedinosti donose službene smjernice o radnom vremenu.

Plaće po djelatnostima

Statbelova objava za listopad 2022. ističe sljedeće prosječne mjesečne bruto iznose za zaposlene s punim radnim vremenom:

Kategorija iz Statbelova glavnog pregledaProsječna mjesečna bruto primanja
Petrokemijska industrija6.431 €
Upravljačke djelatnosti i savjetovanje u vezi s upravljanjem5.696 €
Financijske usluge5.472 €
Hotelijerstvo i ugostiteljstvo (HoReCa)2.863 €

Izvor: Statbelovi podaci o primanjima po djelatnostima, prema nazivima kategorija iz glavnog pregleda.

Statistika po djelatnostima razvrstava zaposlene prema djelatnosti njihove poslovne jedinice. Ne izdvaja pojedino zanimanje: računovođa zaposlen u industrijskom poduzeću i računovođa u konzultantskoj tvrtki mogu pripadati različitim djelatnostima. Jednako tako, sektorski prosjek zajedno obuhvaća početnike, stručnjake i rukovoditelje.

Za zdravstvo, obrazovanje i zaposlenje u javnom sektoru zatraži platnu ljestvicu i kategoriju zaposlenja konkretnog poslodavca. Prije usporedbe ponuda provjeri priznati staž, radno vrijeme i napredovanje kroz platne stupnjeve.

Za posao u tehnologiji, proizvodnji, građevinarstvu ili trgovini kreni od konkretnog radnog mjesta i primjenjive platne ljestvice. Sam široki naziv sektora malo govori o odgovornosti, iskustvu i zajamčenim godišnjim primanjima.

Plaće po regijama: važno je mjesto rada

Službena regionalna tablica prikazuje sljedeća prosječna mjesečna bruto primanja zaposlenih s punim radnim vremenom za listopad 2022., prema mjestu rada:

Regija radaProsječna mjesečna bruto primanja
Regija glavnog grada Bruxellesa4.748 €
Flamanska regija4.028 €
Valonska regija3.794 €

Izvor: Statbelova regionalna tablica primanja.

Bruxelles u ovom skupu podataka ima najviši prosjek među trima regijama. Flandrija je malo ispod nacionalnog prosjeka, a ne iznad njega.

Statistika prema mjestu rada ne prikazuje dohodak svih stanovnika neke regije. Osoba koja živi u Flandriji i putuje na posao u Bruxelles ulazi u podatak za radna mjesta u Bruxellesu. Viši regionalni prosjek također ne dokazuje da se identičan posao u toj regiji plaća više: struktura zanimanja i poslodavaca može se razlikovati.

Ako se seliš, razmotri mjesto rada zajedno s mjestom stanovanja, putovanjem na posao i ukupnim kućnim budžetom. U tome ti može pomoći naš vodič kroz troškove života u Belgiji.

Rast plaća, indeksacija i inflacija u 2026.

Zbog belgijskog sustava automatske indeksacije primjenjivi sektorski ugovor posebno je važan za planiranje primanja. Većina plaća ima mehanizam indeksacije, ali trenutak i način njegove primjene razlikuju se. Provjeri koji mehanizam vrijedi kod tvog poslodavca umjesto da pretpostaviš kako sve plaće rastu istog datuma.

Ograničenje indeksacije od lipnja 2026.

Od 1. lipnja 2026. mjera poznata kao „index centimes” ograničava indeksaciju referentnih plaća viših od 4.000 € bruto mjesečno. Dio iznad tog praga ne indeksira se u cijelosti dok se ne provede propisano ograničenje indeksacije od 2 %. Stvarni trenutak primjene ovisi o pripadajućem mehanizmu indeksacije.

Referentni iznos jest fiksna mjesečna osnovna plaća za puno radno vrijeme. Prekovremeni rad, bonovi za obrok, bonusi na kraju godine te dodaci za noćni rad ili rad vikendom ne ulaze u taj iznos. Pravilo ograničava povećanje plaće; ne znači da se postojeća plaća jednostavno smanjuje za 2 %. To pojašnjava Savezna javna služba za zapošljavanje u objašnjenju ograničenja indeksacije.

Zasebno od toga, norma rasta plaća za razdoblje 2025.–2026. određuje najveći dopušteni dodatni rast troškova plaća od 0 %. Okvir zadržava indeksaciju i povećanja prema platnim ljestvicama, uz primjenu novijeg ograničenja indeksacije gdje je relevantno. Postoje iznimke, među kojima je i dopušteno povećanje doprinosa poslodavca za bonove za obrok do 2 €, usvojeno tijekom 2026. To je regulatorni okvir za troškove plaća, a ne tvrdnja da novčana plaća svakog zaposlenika mora ostati nepromijenjena. Pojedinosti donose službena pravila o normi rasta plaća.

Što zapravo mjeri najnoviji indeks plaća

Statbelova objava od 30. lipnja 2026. donosi sljedeće privremene promjene sezonski prilagođenog indeksa ukupne mase plaća, uspoređujući prvo tromjesečje 2026. s prvim tromjesečjem 2025.:

Skupina djelatnostiGodišnja promjena ukupne mase plaća i naknada
Industrija+0,9 %
Građevinarstvo+4,0 %
Trgovina i popravci+1,6 %
Usluge+2,0 %

Izvor: Statbelov indeks plaća i naknada za prvo tromjesečje 2026.

Taj pokazatelj mjeri ukupna primanja, uključujući isplate svim zaposlenima na obračunu plaća i povremene isplate. Na ukupni iznos utječu promjene broja zaposlenih, radnih sati i strukture zaposlenika. To nije indeks prosječne mjesečne plaće pojedinca i ne može pouzdano pretvoriti prosjek iz 2022. u navodnu procjenu nacionalne plaće za 2026.

Je li kupovna moć porasla?

Najnovija objava nacionalnih potrošačkih cijena dostupna na datum ažuriranja članka navodi godišnju inflaciju mjerenu indeksom potrošačkih cijena (CPI) od 3,97 % u kolovozu 2026., dok je inflacija mjerena zdravstvenim indeksom iznosila 3,44 %. Riječ je o različitim pokazateljima cijena. Izvor je Statbelova objava potrošačkih cijena za kolovoz 2026.

Usporedbom inflacije iz kolovoza s rastom ukupne mase plaća u prvom tromjesečju ne može se utvrditi promjena realne plaće pojedinca. Ne podudaraju se ni razdoblje ni vrsta primanja koja se mjeri.

Za valjanu osobnu usporedbu koristi isto razdoblje i izračunaj:

Realna promjena plaće = (1 + nominalni rast plaće) ÷ (1 + inflacija) − 1

U isključivo ilustrativnom Finorumovu izračunu, povećanje plaće od 3 % uz inflaciju od 4 % u istom razdoblju znači realni pad od približno 0,96 %: 1,03 ÷ 1,04 − 1. Automatska indeksacija može pomoći u zaštiti primanja, ali samo njezino postojanje ne dokazuje da je svako kućanstvo očuvalo kupovnu moć.

Razlika u plaćama žena i muškaraca

Neprilagođena razlika u plaćama žena i muškaraca u Belgiji iznosila je 0,7 % u 2024., prema prikazu Eurostatovih podataka koji je objavilo Vijeće EU-a. Pokazatelj uspoređuje prosječna bruto primanja po satu žena i muškaraca, a razliku izražava u odnosu na primanja muškaraca. Izvor su podaci Vijeća EU-a o razlikama u plaćama žena i muškaraca.

Usklađeni pokazatelj obuhvaća poduzeća s najmanje deset zaposlenih u industriji, građevinarstvu i uslugama, bez javne uprave, te uključuje zaposlene s punim i nepunim radnim vremenom. Eurostat podatke za 2024. označava kao privremene do sljedećeg referentnog istraživanja. Pojedinosti donose Eurostatove definicije i napomene uz podatke za 2024.

To nije prilagođena procjena nejednake plaće za identičan posao niti razlika u godišnjim primanjima. Važne su razlike u radnim satima, poslovima i obrascima zaposlenja. Statbel upozorava i da način obračuna sati u nastavi utječe na osobito nizak belgijski rezultat prema usklađenoj metodologiji; njegov alternativni izračun radnih sati daje drukčiji rezultat. To objašnjava Statbelova metodološka napomena.

Kupovna moć: koja plaća omogućuje ugodan život?

Koristan cilj za plaću počinje od troškova koje tvoja primanja trebaju pokriti. Najamnina, broj članova kućanstva, skrb za djecu, prijevoz i otplata dugova mogu značiti da dvije osobe s jednakim neto primanjima žive vrlo različito.

Statbelova Anketa o potrošnji kućanstava za 2024., objavljena 17. rujna 2025., pokazuje da na stanovanje, vodu i energiju odlazi 30,6 % potrošačkih izdataka kućanstava, na hranu i bezalkoholna pića 14,0 %, a na prijevoz 11,7 %. Kategorija stanovanja čini 34,6 % izdataka u Bruxellesu, u usporedbi s 29,9 % u Flandriji i 30,5 % u Valoniji. Izvor su Statbelovi rezultati istraživanja kućnih budžeta.

To su udjeli u izdacima kućanstava, a ne preporučene granice potrošnje ili postotak neto plaće pojedinca potreban za najam stana. Podaci se također odnose na potrošnju u 2024., a ne na aktualne oglase za najam. Koristi ih kako bi prepoznao glavne stavke budžeta, a zatim ih zamijeni stvarnim troškovima stanovanja i načina života koji razmatraš.

Praktična procjena „dobre plaće” ima tri dijela: je li ponuda konkurentna za konkretno radno mjesto, pokrivaju li pouzdana neto novčana primanja redovite obveze i ostaje li nakon ukupnih godišnjih primanja dovoljno za štednju i nepredviđene troškove. Bonus koji ovisi o odluci poslodavca smatraj neizvjesnim dok uvjeti nisu jasni.

Pri usporedbi zemalja uskladi referentne godine, obuhvat radnog vremena i godišnje dodatke. Pokazatelj godišnjih primanja prilagođenih punom radnom vremenu izračunava se drukčije od Statbelove serije redovitih mjesečnih plaća, što Eurostat objašnjava u metodologiji godišnjih plaća. Izbjegavaj usporedbu osnovne mjesečne plaće u jednoj zemlji s ukupnim godišnjim primanjima u drugoj, podijeljenima s dvanaest.

Plaće i kupovnu moć u svih 27 država EU-a usporedi na našoj karti za usporedbu plaća u EU-u.

Budžet potreban za život u drugoj europskoj zemlji usporedi u alatu za usporedbu troškova života. Kad god možeš, unesi vlastiti iznos najamnine.

Plaće, poreze i troškove života istraži zajedno na karti za usporedbu zemalja EU-a.

Ako uspoređuješ ponude poslova u različitim zemljama, pročitaj i članke o prosječnoj plaći u Njemačkoj i Austriji. Uspoređuj zajamčenu godišnju plaću, davanja na teret zaposlenika i očekivane troškove stanovanja na istoj osnovi.

Praktični savjeti za doseljenike, radnike na daljinu i tražitelje posla

Pri razgovoru o ponudi zatraži jedinstveni pisani pregled mjesečne osnovne plaće, zajamčenih godišnjih novčanih primanja, uvjeta za bonuse, prava na godišnji odmor i pripadajuću naknadu, ugovorenih sati i pogodnosti. Pitaj koji su zajednički odbor i platna kategorija primjenjivi, kako priznato iskustvo utječe na položaj na platnoj ljestvici i kada slijedi sljedeća indeksacija.

Ako ćeš raditi preko granice ili na daljinu za stranog poslodavca, prije oslanjanja na belgijsku procjenu neto plaće provjeri porezni položaj i obveze socijalnog osiguranja. Važni mogu biti i porezna rezidentnost i mjesto na kojem fizički obavljaš posao, a odredbe poreznih ugovora mogu promijeniti rezultat. Ne postoji jedno pravilo EU-a o porezu na dohodak koje daje odgovor za svakog prekograničnog radnika. Polazište pružaju smjernice portala Your Europe o prekograničnom oporezivanju dohotka.

Za nerezidente pravo na puni belgijski osobni neoporezivi iznos ovisi i o tome čini li dohodak od rada oporeziv u Belgiji najmanje 75 % ukupnog dohotka od rada. Zato prethodne primjere za rezidente nemoj automatski primijeniti na prekograničnog radnika. Taj uvjet objašnjava FPS Finance u pravilima o osobnoj olakšici za nerezidente.

Socijalno osiguranje zasebno je pitanje. Prema pravilima koordinacije EU-a osoba je u pravilu uključena u sustav jedne države, uz posebna pravila za upućene radnike i rad u više država. Strani poslodavac ili rad od kuće sami po sebi ne određuju koji se doprinosi primjenjuju. Pojedinosti donose smjernice portala Your Europe o obuhvatu socijalnim osiguranjem.

Razlikuj i godinu prijave od godine u kojoj je dohodak ostvaren. Belgijska porezna prijava koja se podnosi u 2026. odnosi se na dohodak iz 2025. Za redoviti ciklus prijava rezidenata FPS Finance navodi 30. lipnja 2026. kao rok za papirnate prijave i 19. srpnja 2026. za standardne elektroničke prijave. Za prijave koje ispunjavaju uvjete i uključuju određene vrste dohotka, među kojima su i neki prihodi od rada u inozemstvu, rok za elektroničku predaju jest 16. listopada 2026. Provjeri kategoriju i rok koji vrijede za tvoju prijavu; kasniji rok nije dostupan svima. Izvor su smjernice FPS Financea za podnošenje prijava u 2026.

Za porezno planiranje i odbitke pročitaj naš Porezni vodič za Belgiju. Za dugoročnu izgradnju imovine pogledaj vodič za ulaganje u Belgiji.

Napomena

Ovaj članak donosi opće informacije prema pravilima provjerenima na dan 7. rujna 2026., uz zasebno navedena referentna razdoblja statističkih podataka. Finorumovi primjeri neto primanja procjene su temeljene na navedenim pretpostavkama, a ne individualni obračuni plaće ni nacionalna statistika neto plaća. Prije odluke o zaposlenju ili preseljenju provjeri ukupna primanja i njihov porezni tretman s poslodavcem, nadležnim tijelom ili kvalificiranim savjetnikom.

Iva Buće magistrica je ekonomije specijalizirana za digitalni marketing i logistiku. Spaja analitičko razmišljanje s kreativnošću kako bi financijske i investicijske teme približila široj publici. Na Finorumu složene ekonomske pojmove pretvara u jasna, praktična objašnjenja za čitatelje i ulagače.

Sources & References

EU regulations & taxation

Additional educational resources

→ Index
Scroll to Top